İŞ VE TEKNOLOJİ DÜNYASININ BÜYÜKLERİ SMARTCON’DAN BULUŞTU

fft261_mf9523342

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen iş ve teknoloji dünyasının liderlerini buluşturan büyük veri konferansı smartcon, veri bilimcilerini İstanbul’da bir araya getirdi.

Analytics Center tarafından düzenlenen büyük veri konferansı smartcon, iş ve teknoloji dünyasının önde gelen isimlerini İstanbul’da buluşturdu. Bu yıl ilki gerçekleştirilen büyük veri etkinliği smartconda, veri bilimcilerinin yanı sıra Türk İş dünyasından yöneticiler farklı başlıklarda sunumlar gerçekleştirdiler ve düzenlenen panellere katıldılar.

İki gün devam eden etkinliğin gördüğü ilgiden son derece memnun olduklarını ifade eden smartcon ve Analytics Center EMEA kurucularından Emre Yayıcı, “Etkinlik katılımcıları, ağırlıklı olarak C seviyesi yönetici profiline sahipti. Farklı sektörlerden şirketlerin smartcon’a gösterdiği ilgi, iş dünyasının büyük veri ekseninde şekillenmeye başladığını da açıkça gösterdi. Her biri kendi alanlarının önde gelen isimleri olan konuşmacıların yaptıkları sunumlar yol gösterici ve ufuk açıcı oldu. smartcon2016 iÇin hazırlıklarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi. Çağlar Göğüş ise konuşmasında dünyada endüstriyel anlamda veri analiziyle desteklenen bir devrimin başladığını belirterek, “Almanya, ABD ve Çin gibi ülkelerde bu dönüşüm devlet politikası haline getirilmiş durumda. Üretim verimliliğinden, ürün çeşitliğinin artırılmasına, lojistik planlamasından iş güvenliğine birçok anlamda analitik yetkinlikleri kullanarak endüstride bir sonraki seviyeye geçilmeye çalışılıyor. Bir üretim ülkesi olarak, Türkiye için de bu dönüşümün çok kritik olduğunu düşünüyoruz. Araştırmalara göre, veri ile ilgili alanlarda bu yıl global olarak ortaya çıkacak iş gücü ihtiyacının yalnızca üçte birinin karşılanabilecek. Bu da bize aslında yeni başlayan bir yarışın içinde olduğumuzu gösteriyor. Türkiye olarak sahip olduğumuz geniş iş gücü potansiyelini bu alana başarılı olarak kanalize edebilirsek, büyük bir fırsat elde edebilir, bu alanda söz sahibi ülkeler arasında yer alabiliriz” ifadelerini kullandı.

Smartcon’da söz alan isimlerden bazıları şöyle sıralandı: Dünya Ekonomi Forumu Büyük Veri İnisiyatifi Eş Lideri Dr. Alex Sandy Pentland, Barclays Veri Başkanı Dr. Usama Fayyad, Lithium Technologies Baş Veri Bilimcisi Dr. Michael Wu, Social Data Lab Direktörü Andreas Weigend ve KBC Group CIO Rudi Peeters.

 

View Online / PDF

Leave a Reply