Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti Liderleri smartcon2016 İstanbul’da Buluşuyor

Smartcon_2016-smartcon_istanbul-smartcon_2016_istanbul-büyük_veri-analitik - KopyaBu yıl da Büyük Veri ve Analitik alanının dünyada en önde gelen liderleri, hızla gelişen teknolojilerin iş uygulamalarını paylaşmak için 31 Mayıs – Haziran’da smartcon2016’da buluşuyor. Geçen yıl 14 farklı sektörden 232 firmanın katıldığı smartcon zirvesinde bu sene de bir çok farklı sektöre yönelik iş uygulamaları paylaşılacak. 2 günlük zirve, 3 ana konferansa ev sahipliği yaparak büyük veri ve gelişmiş analitik yöntemlerin iş uygulamalarına odaklanırken, IoT ve Girişimcilik sektörünü derinlemesine ele alacak.

Dr Usama Fayyad

Dünyada CDO olarak görevlendirilen ilk isim olan Dr. Usama Fayyad, Yahoo!’da CDO görevinde bulunduğu dönemde içerik ve reklam için büyük veri tekniklerini uyguladığı Yahoo Research Lab’i hayata geçirmiştir. Dr. Fayyad şu anda Barclays Group’ta aynı görevi üstlenmektedir. Veri madenciliği, öğrenen algoritmalar, veri tabanı teknolojileri üzerine 30’un üzerinde patent sahibi olan Dr. Fayyad, NASA için gerçekleştirdiği çalışmalarla da dikkatleri üzerine çekti.

Büyük veri devriminin etrafında döndüğü Apache Hadoop’un yaratıcılarından olan Fayyad aynı zamanda Microsoft içerisindeki veri madenciliği birimini yönetmiş ve NASA’da uzay mekiklerince toplanan büyük verinin analizine yönelik çalışmalarda bulunmuştur.

Kenneth Cukier

Büyük veri alanında tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri olan (“New York Times Bestseller” ve “Wall Street Journal Bestseller”) ve 20’nin üzerinde farklı dile çevirilen “Big Data: A Revolution That Will Transform How We Live, Work, and Think” kitabının yazarı Kenneth Cukier The Economist’te Veri Editörlüğü görevini üstlenmektedir. BBC, CNN ve NPR’de düzenli olarak yorumculuk yapan Cukier, Dünya Ekonomik Forumu – Veri Tabanlı Gelişim Konseyi (World Economic Forum’s council on data-driven development) üyesidir.

The Economist’e dijital ürün geliştirme alanında liderlik eden Cukier, dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının teknoloji ve analitik alanlarını yönetmiştir. Dijital dönüşüm, inovasyon, büyük veri, analitik, kişisel veri güvenliği hakkındaki araştırmaları birçok saygın mecrada yayınlanmıştır.

Richard Soley

MIT’de Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Dr. Richard Soley, 2012 yılında, Hewlett-Packard, IBM, Sun Microsystems, Apple Computer, American Airlines ve Data General gibi şirketlerin kuruluşuna önderlik ettiği, teknoloji standartlarının belirlenmesini amaçlayan Object Management Group (OMG) konsorsiyumunun icra kurulu başkanlığı- na getirilmiştir. Dr. Soley, nesnelerin interneti ve endüstriyel internetin global ölçekte geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve standart- larının oluşturulması için kurulan Industrial Internet Consortium’a (IIC) başkanlık etmektedir. 30 yılı aşkın süredir network sistemleri, bağlı cihazlar üzerine uzmanlaşan Dr. Soley, bu alanda birçok patent almıştır.

Yeni gelişen teknolojiler üzerine çalışan teknoloji start-up’larına yatırımcılık da yapan Dr. Soley, IBM, Motorola, PictureTel, Texas Instruments, Gold Hill Computer gibi global şirketlere ek olarak, Almanya’daki Endüstri 4.0 gibi makro programlara danışmanlık yapmaktadır.

Thomas Hardjono

Thomas Hardjono, MIT Connection Science and Engineering organizasyonunda CTO olarak görev almaktadır. Kimlik, güvenlik ve veri gizliliği girişimleri ve teknik projelerine liderlik yapan Hardjono, endüstri ortaklarının birbirleriyle iletişime geçmesine yardımcı olurken ilgili çalışma alanlarına da katkı sağlamaktadır. Ayrıca MIT’deki araştırmaları açık kaynak kodlu yazılımlara entegre etmeyi sağlayan MIT Connection Science bünyesindeki The Internet Trust Consortium’da teknik yöneticidir. Konsorsiyum, MIT’nin felsefesini açık kaynak kod topluluklarına aktarmaktadır.

MIT’in endüstriyi destekleyen bir parçası olarak Thomas, aralarında IETF, IEEE, Kantara, OASIS, TCG ve OIC’nin de olduğu birçok endüstri ve standardizasyon kuruluşunda aktif rol oynamaktadır.
Bilgisayar ve ağ güvenlik endüstrisinde geçirdiği 20 yıllık kariyeri boyunca Thomas, öncelikle yeni teknolojileri geliştirmek, CTO ofislerinde çalışmaya ve mühendislik gruplarında ilerlemeye odaklanmıştır.

Yıllar içinde üç kitabı ve altmışın üzerinde teknik raporu gazetelerde ve konferanslarda yayınlanmıştır. Güvenlik ve kriptografi alanlarında 19 patenti bulunmaktadır.

Jordan Tigani

Jordan, Google BigQuery alanında derinlemesine uzmanlaşmış mühendisler arasında olup ve bu konu üzerine “Google BigQuery Analytics” adlı kitabı yazmıştır. Google Cloud araçlarını kullanarak FIFA 2014 Dünya Kupası’ndaki 16 maçtan 14’ünün sonucunu doğru tahmin etmeyi başarmıştır. Jordan Google’a katılmadan önce mobil sosyal medya uygulamaları geliştirmekten, web güvenliğine ve makine öğrenimi tabanlı reklamcılığa kadar birçok girişimde çalışmıştır. Jordan’ın Harvard Üniversitesi’nden lisansı ve Washington Üniversitesi’nden master derecesi bulunmaktadır.

Amy Shi-Nash

Dr. Amy Shi-Nash Singtel’in Veri Biliminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısıdır. Amy’nin 15 yıllık endüstri deneyimi veri madenciliği, müşteri analitiği, sadakat programları, pazarlama ve global yönetim danışmanlığı üzerinedir. DataSpark – Singtel’in kurucu üyesi olarak Amy, veri bilimi, inovasyon, ürün geliştirme, yıkıcı fırsatlar ve Telco varlıklarının ileri analitik ve büyük veri teknolojileriyle yorumlanarak yeni gelir kalemleri yaratılmasından sorumludur. Amy, veri madenciliği alanında bir PhD’ye ve MBA derecesine sahiptir.

SC-2016-700x205px 3

Discovery Insure sigorta şirketinin kurucusu ve yönetici direktörü Themba Baloyi, 2015 yılında Dünya Economik Forumu Genç Global Lideri (World Economic Forum Young Global Leader / WEF-YGL) olarak seçilmistir. Otomobillerden toplanan veri ile sürücü skorlaması yapan Discovery Insure, inovatif çözümleri ile dünyanın en yaratıcı sigorta sirketleri arasında gösterilmektedir.

YPO-WPO Africa Bölge kurulu, Henley Business School Akademik and Danışma Kurulu, Güney Afrika Sigortacılar Birliği (SAIA); Güney Afrika Sigorta Suç Bürosu (SAICB) ve Güney Afrika Sigorta Enstitüsü (IISA) gibi organizasyonların yönetim kurullarında yer alan Themba Baloyi, Güney Afrika’nın global ölçekte gelişmesine birçok alanda liderlik etmektedir.

Chris Burggraeve

Dünyanın en büyük bira şirketi Anheuser-Busch InBev’de 2007 – 2012 yılları arasında CMO’luk görevini üstlenen Chris, 1995 – 2007 yılları arasında Grup Pazarlama Direktörü olarak (Group Marketing Director – EU Group) The Coca–Cola Company’de çalışmıştır. The Coca – Cola Company öncesinde (1990 – 1995), Procter & Gamble’da marka yönetimi alanında görev almıştır. Aynı zamanda pazarlama ve strateji danışmanlığı şirketi Vicomte’nin kurucusu Chris R. Burggraeve, NYU Stern Business School’da pazarlama, iş analitiği dersleri vermektedir.

25 yılı aşkın deneyimiyle geleneksel pazarlama yöntemlerinin dönüştürülmesi, pazarlamada veri ile içgörü ve öngörü yaratma, ölçümlenebilir pazarlama, dijital pazarlama alanlarında dünyanın önde gelen uzmanları arasında gösterilen Chris R. Burggraeve, dünyanın ilk Pazarlama Ölçümleme Yönetiminin temelini oluşturan “Alpha(M)” konseptinin yaratıcısıdır.

View Online / PDF

Leave a Reply